Energiateollisuuden julkaisemissa uusissa kaukolämpömääräyksissä ja -ohjeissa K1/2013 tärkeimpänä muutoksena suunnittelun kannalta on muuttuneet lämmitysjärjestelmän mitoituslämpötilat.
– Pääasiassa uusia ohjeita noudatetaan 1.9.2013 jälkeen alkaneessa suunnittelussa.
– Ohjeiden noudattaminen määritellään asiakkaan ja lämmönmyyjän välisessä sopimuksessa. Kannattaa siis pirauttaa lämmönmyyjälle, jos on epävarma, sovelletaanko sen alueella näitä uusia ohjeita.
– Kaukolämpöjohtoja sijoitetaan rakennuksen alle tai sisälle mahdollisimman vähän (kohta 2.1).
– Taulukko kaukolämpölaitteiden tilantarpeesta päivitetty (kohta 2.2).
– Uudisrakennusten ja laajennusten mitoituslämpötilat enintään (kohta 3.4.1):
– lämmitys 60/30 °C (ennen 70/40 °C)
– lattialämmitys 35/30 °C (ennen 45 °C)
– kosteiden tilojen mukavuuslattialämmitys 30/25 °C (ennen 45 °C)
– ilmanvaihtoverkosto 60/30 °C (ennen 70/40 °C)
– ensiöpuolen paluulämpötila saa olla enintään 3 °C korkeampi kuin toisiopuolen paluulämpötila (ennen 5 °C) – koskee sekä uusia että olemassa olevia rakennuksia
– ilmanvaihtopatterin mitoituslämpötila 50/30 °C (ennen 60/40 °C)
– käyttöveden lämmönsiirtimen ensiöpuolen paluuveden lämpötila enintään 20 °C (ennen 25 °C)
– Mitoitustaulukkoon on lisätty lämmitetty nettoala ja lämmönmyyjän ilmoittama käytettävissä oleva paine-ero vaihtelurajoineen.
– ”Lämmityspiirit, joilla on erilaiset mitoitus- tai toimintalämpötilat tai käyttöajat, toteutetaan omilla erillisillä lämmönsiirtimillä ja säätöautomatiikalla (kohta 4.2.2). Enää ei siis esim. lattialämmitystä shuntata patteriverkostosta.
– ”Lämmönjakokeskuksen säätöventtiilit, -moottorit ja lämpötila-anturit kuuluvat lämmönjakokeskuksen valmistajan toimitukseen – -” (kohta 5.1). Tämä siis muuttaa urakkarajoja, sillä ne ovat ennen kuuluneet yleensä AU:n hankintaan.
– Puristusliitosta ei ole enää mainittu hyväksyttynä menetelmänä ensiöpuolella (kohta 6).
– ”Laiteuusinnan aikana syntyvät asiakirjat (suunnitelmat, toimintakaaviot, valvontapöytäkirja, laitteiden käyttö- ja huolto-ohjeet) liitetään rakennuksen huoltokirjaan.” (kohta 12.4.9) Jos tilaajalla on sähköinen huoltokirja, niin asiakirjat on siis laitettava sinne.
– Lisätty ja päivitetty pöytäkirjamalleja (kohta 13): laiteuusintapöytäkirja, asennusvalvontapöytäkirja, valmistumispöytäkirja. Mallit löytyvät excel-muodossa täältä.
– Olemassa olevien rakennusten mitoituslämpötilat enintään (kohta 14.3):
– lämmitys entiseen malliin 70/40 °C tai vanhoissa rakennuksissa 80/60 °C
– lattialämmitys 40/30 °C (ennen 45 °C)
– kosteiden tilojen mukavuuslattialämmitys 35/25 °C (ennen 45 °C)
– ilmanvaihtoverkosto entiseen malliin 70/40 °C
– Lämpimän käyttöveden kiertovesijohdon mitoitusvirtaamaksi vaadittiin ennen vähintään 30 % lämpimän käyttöveden mitoitusvirtaamasta. Tämä vaatimus on poistunut.
Lisätietoja: http://energia.fi/julkaisut/112